کاهش کلاهک های اتمی روسیه

به گزارش «تابناک»، بنا بر این پیمان که روسیه و آمریکا آن را امضا کرده اند، قرار است تسلیحات اتمی دو کشور کاهش داده شود که در این راستا، مجلس دومای روسیه به بررسی بخشی از پیمان اقدام کرده و مقرر شده که شمار کلاهک های اتمی روسیه که هم اکنون 3800 کلاهک اعلام شده به 1550 عدد کاهش یابد.

بنا بر این گزارش، ظاهرا قرار است در مرحله پس از کاهش تعداد کلاهک های اتمی، مجلس روسیه برای کاهش جنگ افزارهای استراتژیک هجومی و سیستم ضد موشکی روسیه تصمیم گیری کند؛ مشروط به اینکه توان دفاعی روسیه کاهش نیابد.

نکته این که «دوما» برای توان دفاعی روسیه نیز تعریف دارد و بر پایه آن، جمهوری فدراتیو روسیه باید برای تمامی پیمان های نظامی که با کشورها امضا کرده، توان مهندسی دفاع را در بالاترین سطح خود حفظ کند و مازاد آن را بنا بر پیمان «استارت ـ 2» نابود کند!

در همین باره، «الرای العام» نوشته است: هم اکنون روسیه دارای 3897 کلاهک هسته ای و 800 حمل کننده ویژه این اداوات و در مقابل ایالات متحده آمریکا دارای 5916 کلاهک هسته ای و 1188 وسیله نقل و انتقال ادوات و جنگ افزارهای هسته ای است و بر پایه پیمان امضا شده بین دیمیتری مدودف، رئیس جمهور روسیه و باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا، دو کشور مجاز خواهند بود که تنها 1550 کلاهک هسته ای و 800 وسیله نقلیه ویژه این ادوات را نگه دارند و بقیه را در مدت هفت سال نابود کنند

/ 0 نظر / 26 بازدید